Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Fenomén cyklistka – U6

1. 7. 2021, 10:00 - 31. 12. 2021, 18:00

Výstava Fenomén cyklistika navazuje na stejnojmennou výstavu, která byla s velkým úspěchem realizována v loňském roce Kulturně sportovním spolkem Elegant ve spolupráci s kurátorem výstavy Petrem Lexou Přendíkem v Ostravském muzeu.

Výstava v Malém Světě techniky U6 – Dolní Vítkovice vypráví příběh bicyklu a přibližuje dějiny ostravské cyklistiky. Je rozdělena do pěti tematických částí, které prezentují cyklistické skvosty a je také doplněna o velkoformátové historické fotografie, panely s poutavými informacemi o cyklistice, časovou osu, historické plakáty, sbírku historických tříkolek a další překvapení.

1. část – Počátky cyklistky
Technický rozvoj cyklistky mapují exponáty jako: odrážedlo, kostitřas, vysoké kolo nebo přechodník a „furtšlap“. V první části expozice najdete také unikátní repliku vysokého dvojkola. Expozice je doplněna časovou osou mapující vývoj cyklistiky ve světě, v českých zemích a v Ostravě.

2. část – České značky a rozvoj městských kol
V této části najdete unikátní kola ostravských prodejců, prezentaci českých výrobců a budete mít možnost porovnat kolo před renovací tzv. „rezku“ a po renovaci. Součástí jsou také historické plakáty a historický velkoformátová fotografie.

3. část – Technický rozvoj závodních kol
Rozsáhlá sbírka sportovních závodních kol dokumentuje úžasný rozvoj cyklistického sportu. Součástí této třetí části jsou také velkoformátové historické fotografie z ostravských závodů a upoutávka na Mistrovství české republiky na historických závodních kolech, které náš spolek letos pořádá na zámku v Kravařích. Více informací, jak takový závod probíhá nebo jaké parametry stroje musí splňovat najdete zde.

4. část – Edukační
Poutavě graficky zpracované panely jsou doslova nabity informacemi, historickými fotografiemi, dobovými inzeráty, plakáty a příběhy průkopníků cyklistiky ve světě, v českých zemích i v Ostravě. Najdete zde také vývoj cyklistické módy, obnovené spolky a řemeslo výroby replik vysokých kol.

5. část – Cyklistika pro nejmenší
Krásná sbírka vzácných tříkolek z celého světa jistě upoutá malé návštěvníky výstavy. Najdete zde cenné dřevěné tříkolky, nádherně zdobené italské stroje nebo růžový platový nadčasový stroj pro malé princezny.

Výstava je doplněna dále o foto koutek s tricyklem, kaskadéra na schodech, o bohatý doprovodný program a prezentaci historický fotografií, které najdete níže. Připravujeme také tříkolkovou cyklo-dráhu pro nejmenší a trenažér vysokého kola.

Prezentace historických fotografií s cyklistickou tématikou:

Doprovodný program k výstavě:

21. 8. 2021 Elegant Silesia

Komentovaná vyjížďka: Kravaře – Hradec nad Moravicí, kde bude v zámeckých prostorách k vidění rozšířená výstava Fenomén cyklistka zaměřená na Opavsko (pro účastníky vyjížďky zdarma). Registrace zde.

28. 8. 2021 Kolonáda

Cykloorienťák Ostravou pro malé i velké cyklisty. Součástí akce budou zábavné kvízy z výstavy Fenomén cyklistika. Registrace zde.

17. 10. 2021 Do sedel

Komentovaná vyjížďka „Ostravské Hradčany“, součástí vyjížďky je prohlídka výstavy Fenomén cyklistka s výkladem autorů výstavy a výukou jízdy na vysokém kole. Vyjížďka i vstup na výstavu zdarma – registrace zde.

Mohlo by se Vám líbit…

Komentovaná prohlídka rozsáhlou kompletní výstavou realizovanou v Ostravském muzeu v roce 2020: Expozice Fenomén cyklistka v Malém Světě techniky je částečně obměněna a doplněna o další exponáty, které ještě nebyly v Ostravě vystaveny.

Popisky k exponátům rozšířené verze výstavy Fenomén cyklistika 2 – Ostravské muzeum 2020:

 

DĚKUJEME

– za finanční podporu městskému obvodu Ostrava-Jih
– za pomoc při realizaci výstavy a technickou spolupráci týmu Malý Svět Techniky U6
– za důvěru, podporu a zapůjčení cenných exponátů ze soukromých sbírek panu Jiřímu Fialovi a Dušanu Mihelovi

Děkujeme také Zemskému archivu v Opavě a jeho pobočkám okresních archívů ve Frýdku-Místku, Jeseníku, Karviné, Novém Jičíně a Přerově za poskytnutí digitálních podkladů dokumentujících historii moravské a slezské cyklistiky. Velký dík patří rovněž Archivu města Ostravy a jeho pracovníkům za poskytnutí cenných materiálů k dějinám ostravské cyklistiky.

Další vystavené exponáty pocházejí ze sbírky Spolku Elegant a Petra Lexy Přendíka.

Podrobnosti

Zahájení:
1. 7. 2021, 10:00
Ukončení:
31. 12. 2021, 18:00
Rubrika Akce:
Webová stránka:
www.elegantspolek.cz

Pořadatelé

Kulturně sportovní spolek Elegant
Malý Svět techniky U6 – Dolní Vítkovice

Místo konání

Malý Svět techniky U6 – Dolní Vítkovice