Výstavy ve výlohách

1. 1. 2023, 8:00 - 31. 1. 2024, 23:30

ÚSPĚŠNÝ PROJEKT POKRAČUJE TAKÉ V ROCE 2024
Opuštěné výlohy v různých městských částech Ostravy zkrášlujeme a využijeme je ke komunikaci našich projektů a realizaci výstav.

Cílem projektu je upoutat pozornost na možnosti využití prázdných výkladních skříní a zvelebení veřejného prostoru. Seznámení s historií dané lokality, posílení sousedské komunity a omezení reklamního smogu. Výstavy ve výlohách jsou také ukázkou možnosti komunikace projektů a propagace kulturních akcí.

Opuštěné výlohy vybíráme operativně podle obsazenosti nebytových prostor. Kompletní seznam realizovaných výloh budeme průběžně zveřejňovat, abyste mohli náš projekt sledovat a další výstavy ve výlohách navštívit.

Co ve výlohách najdete?

HISTORICKÁ OKÉNKA

Ve výlohách vás seznámíme s historií dané lokality, významnými osobnostmi, které zde žily a s jejich dílem a vysvětlíme názvy jednotlivých ulic v okolí.

TÉMATICKÉ VÝSTAVY

Historické fotografie a exponáty, výstavy současných fotografů a další překvapení.

SPOLKOVÁ ČINNOST

Prezentace naší spolkové činnosti a partnerských spolků a organizací, pozvánky na akce a současné aktivity.

SOUSEDSKÉ VÁNOCE

Prezentaci Sousedských Vánoc, které náš spolek realizuje v lokalitě Ostrava Družstvo a Jubilejní kolonie. Historické fotografie, betlémy, loutky prvorepubliková vánoční výzdoba a další.

Kde máme aktuální výstavu ve výlohách?

prosinec 2023 – leden 2024

„Sousedské Vánoce 2024“
    Jako každý rok jsme vyzdobili a rozzářili opuštěné výlohy v rámci „Sousedských Vánoc 2023“.
    Slavnostní rozsvícení výloh 3.12.2023. Součástí rozsvícení bude také „Vánoční kinematograf: nejpodivnější vánoční tradice a zvyky ve světě“.

Kde jsme výstavy již realizovali?

září – listopad 2023

„Krasavice Ostrava“
    Historické velkoformátové fotografie představují ve čtyřech výlohách Ostravu z různých úhlů pohledu tehdejších obyvatel. První část je pojmenována „Krasavice Ostrava“ a představuje nádhernou atmosféru měšťanského života v parcích a ulicích. „Černá Ostrava“ přibližuje život dětí a lidí na haldách a „Spolková“ představuje různé spolky, které v Ostravě působily.
    Fotografická výstava je doplněna dobovými exponáty např. klobouky, kufry na klobouky, piknikovým gramofonem, nebo lampami a vycházkovými holemi.

18. – 27. září 2023

• Nádražní 18, Ostrava
    „DLOUHÁ 100RY o městských kolech v Ostravě“
    Opuštěné výlohy bývalého baru DLOUHÁ 100RY s původním nápisem, který doplňuje celý koncept sdělení, byla skvělá volba. Není totiž potřeba žádné dlouhé story o tom, že nejsou propojené cyklostezky a bezpečná parkovací místa, stačí si koupit starší kolo „za babku“, být na kole šik a vyrazit. Být prospěšný pro ekologii i své zdraví je poměrně snadné.
    Ve výlohách komunikujeme výzvu „Na kole šik“ a projekt „Do sedel – komentované vyjížďky“.
    Výstava je doplněna ukázkami starších městských kol s odkazy na podrobnosti k výzvě a dalšímu programu na podporu městské cyklistiky v Ostravě.
    Výlohy jsou realizovány v rámci EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY.
    Děkujeme MOaP za pronájem výloha a SM Ostrava za finanční podporu.

Únor – duben 2023

„Výstavní období“
    Prezentace výstav, které náš spolek realizuje „Počátky lyžníků v Beskydech“ a připravovanou výstavu „Býti cyklistou to chce styl“, která se bude konat na Slezskoostravském hradě.

Prosinec 2022

• Puchmajerova 7
    Historie ulice a okolí, upoutávka na výstavu Fenomén cyklistika.
  • Náměstí Gen. Svobody 14, Ostrava Zábřeh
    VÁNOCE V OSTRAVĚ OD ROKU 1900 a výstava historických betlémů a vánočních ozdob.

Září – listopad 2022

• Náměstí gen. Svobody 14, Ostrava-Zábřeh
    Historické okénko: ul. Chlupníkova, nám. Gen. Svobody, Polanecká spojka, Družstvo.
  •  Českobratrská 14, Moravská Ostrava
    Historie ulic Českobratrská, Bráfova a okolí.

Květen – srpen 2022

• Adresa: Náměstí gen. Svobody 14 – Ostrava Zábřeh
    Název: Sousedská expozice – Prázdninová přání

Od roku 2020 realizujeme pravidelně výstavy v opuštěných výlohách na Nám. Gen. Svobody 14 v Ostravě Zábřehu a využíváme tyto výlohy ke komunikaci se sousedskou komunitou této oblasti.

Výstavy ve výlohách fotogalerie

Výstava ve výlohách – Českobratrská 14

UKÁZKA REALIZOVANÝCH VÝLOH 2021:

Partneři projektu

ZÁMEK KRAVAŘE