Výstava: Býti cyklistou to chce styl

1. 4. 2023, 8:00 - 12. 9. 2023, 17:00

„Býti cyklistou to chce styl“

Nový formát cyklistické výstavy propojuje historii se současností.
Výstava je svým rozsahem i obsahem našim největším projektem s cyklistickou tématikou. Výstava nabízí průřez historií a technickým vývojem kol, který prezentujeme na 112 vystavených kolech. Obsahová část výstavy mapuje vůbec poprvé počátky cyklistiky na Severní Moravě.
Věříme, že výstava splní své poslání a posílí zájem veřejnosti o historii cyklistiky, přiblíží význam spolkové činnosti v naší historii a podpoří městskou cyklodopravu v Ostravě.

Výstava je věnována všem nadšencům, kteří se zasloužili o rozvoj cyklistiky na Severní Moravě a předali lásku k cyklistice mladé generaci.

Koncept výstavy je rozdělen do tří částí.

První část s názvem „Fenomén cyklistika“ prezentuje historii a technický vývoj kola.  Kdo má kolo, má křídla“ je výstižný název druhé části výstavy, která  potěší všechny milovníky silniční cyklistiky. Závěr výstavy Na kole šik“ je věnována městským kolům a podpoře cyklo dopravy v Ostravě.

Pro velký zájem výstava prodloužena do 10.9.2023

1. část

Fenomén cyklistika

Výstava uzavírá cyklus výstav Fenomén cyklistika, kterou náš spolek realizoval v posledních letech. Posláním této výstavy byla propagace historie a počátků cyklistického sportu v Moravskoslezském kraji. V průběhu tří let jsme s kurátorem Petrem Lexou Přendíkem  postupně rozšiřovali obsah výstavy od počátků cyklistiky v Ostravě, Opavska, Jesenicka až po komplexní zmapování celého počátků cyklistiky v Moravskoslezském kraji.
Pro výstavu jsme vybrali krásná místa a každá instalace byla unikátní. Výstavu mohli návštěvníci vidět v Ostravském muzeu, Malý svět techniky U6 – Dolní Vítkovice, OKO Opava – Opavská kulturní organizace, Státní zámek Hradec nad Moravicí, Muzeum Bruntál a Zámek Paskov.
Celkem výstavu Fenomén cyklistika vidělo 237000 návštěvníků.
Ukázka z již realizované výstavy v Ostravském muzeu. Výstava byla k vidění pouhé
tři dny, pak byla uzavřena z důvodů pandemie, proto jsme pro zájemce o výstavu
Na co se můžete těšit?

Odrážedla, kostitřasy, vysoká kola, bezpečníky, karbidové lampy a další cyklistické
klenoty i kuriozity jsou doplněny unikátní časovou osou, která mapuje vývoj kol ve světě, Čechách a na Severní Moravě. Panely jsou nabité informacemi, historickými fotografiemi a dokumenty z cyklistické historie.

2. část

Kdo má kolo, má křídla

Tato část výstavy je návratem ke kořenům silniční cyklistiky, kde se snoubí přátelství, nadšení a překování vlastních limitů. Představíme cyklistické legendy i technický vývoj silničních kol.
Propojujeme historii se současností a přiblížíme návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru Mistrovství ČR na historických závodních kolech Elegant Silesia,
které náš spolek pořádá. Krátké video z mistrovství zde.
Na co se můžete těšit?
Velká sbírka závodních kol prezentuje technický vývoj silniční cyklistiky je doplněná o historické velkoformátové fotografie z ostravských závodů.
3. část

Na kole šik

Poslední část výstavy je věnována historie městských kol od roku 1930 a podpoře městské cyklodopravy v Ostravě.

Na co se můžete těšit?
Sbírku historických městských kol od roku 1930.
Ukázky restaurovaných městských kol, originální městská kola postavená na míru i recyklovaná kola jednoduše upravená pro městský provoz.
Představení plánované sítě cyklostezek a standardů cyklistické infrastruktury z dílny Městského ateliéru prostorového plánování a architektury MAPPA.
Tato část výstavy je pojmenována podle výzvy „Na kole šik“, kterou připravujeme pro novou cyklistickou sezónou 2023.
Cílem výzvy je motivovat Ostraváky k jízdě na starších kolech v civilním oblečení. Podpořit městskou cyklistiku a aktivní životní styl.
V rámci výzvy vytvoříme originální módní kolekci, kterou doladíme outfit k městskému kolu. Za podpory významných osobností Ostravy vytvoříme fotky na známých místech a fotografiemi budeme prezentovat výzvu i městskou cyklistiku v Ostravě.

Záštita:

Výstava je realizována pod záštitou pana starosty Městského Obvodu Slezská Ostrava Mgr. Richara Vereše. Děkujeme.

Partneři výstavy:

Slezskoostravský hrad

Městský ateliér prostorového plánování a architektury MAPPA

Klub českých velocipedistů Moravan

1. 4. 2023, 8:00