Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Výstava Fenomén cyklistika – Muzeum v Bruntále

6. 5. 2022, 9:30 - 28. 8. 2022, 17:30

V překrásných prostorách zámku Bruntál jsme instalovali rozšířenou výstavu Fenomén cyklistika – počátky cyklistiky v Moravskoslezském kraji. 

Výstava vypráví příběh bicyklu a cyklistiky. Věnuje se vývoji jízdního kola, místním prodejcům a výrobcům jízdních kol, cyklistickým závodům a legendám, rozvoji cykloturistiky, prvním cyklotrasám na Jesenicku, cyklistickým spolkům či proměnám oblečení pro cyklisty.

Rozsáhlá expozice prezentuje ve čtyřech místnostech přízemí bruntálského muzea cyklistické klenoty jako například kostitřas, odrážedlo, unikátní vysoká kola, velocipedy, kolekci závodních a turistických kol. V 15 vitrínách jsou instalovány unikátní historické dokumenty, fotografie, cyklodoplňky, mapy, ale také kuriozity, svítilny, různé druhy součástek mapující technický vývoj kola.

Mnohé exponáty z vlastních sbírek i depozitářů moravskoslezských muzeí a bruntálského muzea jsou vystaveny poprvé. Výstava je doplněna také o unikátní velkoformátové fotografie a video projekci historických fotografií s cyklistickou tématikou.

Vernisáž výstavy s doprovodným programem tvořila ucelený program Muzejní noci. V rámci tohoto programu byly realizovány kurátorem výstavy komentované prohlídky, kvízy s cyklistickou tématikou. Atmosféru muzejní noci dotvořila také swingová kapela Lam Trio a taneční škola Jazz Monkeys, která vystoupila v rámci projektu Swingové léto.

Děkujeme:
  • za perfektní spolupráci a zapůjčení exponátů Muzeu v Bruntále, paní ředitelce Ing. Havelkové MBA a paní Bc. Lesákové
  • za zapůjčení historických fotografií a exponátů Ostravskému muzeu, příspěvkové organizaci Statutárního města Ostravy
  • za zapůjčení exponátů Statutárnímu městu Opava
  • za důvěru, podporu a zapůjčení cenných exponátů ze soukromých sbírek panu Jiřímu Fialovi a panu Dušanu Mihelovi
  • za grafické vypracování panu Danielovi Růžičkovi a panu Martinovi Zálesnému
  • za překlady paní Zdeňce Holešové

Děkujeme také Zemskému archivu v Opavě, Státnímu okresnímu archivu v Jeseníku, Novém Jičíně, Karviné, Přerově a Opavě za poskytnutí digitálních podkladů dokumentujících historii moravské a slezské cyklistiky. Velký dík patří rovněž Archivu města Ostravy a jeho pracovníkům.

Podrobnosti

Zahájení:
6. 5. 2022, 9:30
Ukončení:
28. 8. 2022, 17:30
Rubrika Akce:

Místo konání

Muezum v Bruntále

Pořadatel

Elegant spolek