Načítám Akce

« Všechny Akce

Fenomén cyklistika zámek Paskov

22. září, 8:00 - 30. října, 17:00

Výstava vypráví poutavý příběh bicyklu a cyklistiky v našem kraji. Je rozdělena do čtyř částí.

První část je věnována historii počátků cyklistiky. Panely jsou věnovány technickému vývoji kola od odrážedla k bezpečníku, prvním průkopníkům a výrobcům vysokých kol v českých zemích i obnovenému řemeslu a světově proslulé firmě Měsíček a syn. Unikátní časová osa zachycuje vývoj cyklistiky ve světě, českých zemích a v Moravskoslezském kraji. V této vstupní části výstavy jsou umístěny překrásné exponáty odrážedel, bezpečníků a vysokých kol. 

Druhá část je věnována spolkové činnosti a vývoji cyklistické módy. Vystavené exponáty jsou tzv. městská kola, například furtšlap z roku 1890, krásná kola českých výrobců z počátků 20. století až do roku 1950 pro porovnání vývoje technického a konstrukčního provedení kol. Je zde také vystaveno anglické městské kolo.

Cyklistickému sportu je věnována třetí část výstavy. Na panelech je popsán vývoj cyklistiky a cyklistického sportu v Ostravě, expozice je doplněna velkoformátovými fotografiemi z cyklistických závodů a plakáty. Rozsáhlá sbírka závodních kol je seřazena podle data výroby a zpracované popisky přehledně zachycují technický vývoj závodních kol, včetně jejich hmotnosti. Součástí expozice je také legendární závodní kolo favorit, dráhová kola a unikátní dámské závodní kolo.

Poslední čtvrtá část výstavy je zaměřena na turistická a sportovní kola českých i zahraničních výrobců. Najdete zde například krásnou sbírku turistických kol značky Favorit, kolo bez řetězu, nebo prototyp horského kola Eska s odpruženou vidlicí z roku 1950. Expozice je doplněna o historické mapy, trasy s výškovým převýšením a plakáty.

Výstava je doplněna také o cyklodoplňky, například svíčkové nebo karbidové lampy, kožené brašny, síťky na kolo a další.

Na plakátech jsou pro návštěvníky připraveny také QR kódy, díky kterým si mohou prohlédnout na svých mobilních telefonech např. atmosféru Mistrovství ČR na historických kolech Elegant Silesia, virtuální prohlídku výstavy Fenomén cyklistika realizovanou našim spolkem v Ostravském muzeu, nebo historické fotografie s cyklistickou tématikou, viz. níže.

K nahlédnutí nabízíme reportáž o výstavě v Paskově z Moravskoslezského deníku.

Ukázka z youtube kanálu Elegant:
Virtuální prohlídka výstavy Fenomén cyklistika 2020
(Tři dny po vernisáži byla muzea z důvodů pandemie uzavřena, proto náš spolek Elegant vytvořil virtuální prohlídku výstavy.)

Krátký film Výstava Fenomén cyklistika.

Prezentace historických fotografií:

Ukázka exponátů z ostravské výstavy (mnohé exponáty jsou také vystaveny na zámku Paskov:

 

DĚKUJEME
– Za důvěru, podporu a zapůjčení exponátů ze soukromých sbírek  panu Jiřímu Fialovi, Dušanu Mihelovi.
– Zemskému archivu Opava a jeho pobočkám okresních archívů ve Frýdku-Místku, Jeseníku, Karviné, Novém Jičíně a Přerově za poskytnutí digitálních podkladů dokumentujících historii moravské a slezské cyklistiky.
– Archivu města Ostravy a jeho pracovníkům za poskytnutí cenných materiálů k dějinám ostravské cyklistiky
– za podporu a spolupráci firmě Měsíček & synové

Další vystavené exponáty pochází ze sbírky Spolku Elegant a Petra Lexy Přendíka.

Kurátor výstavy: Petr Lexa Přendík
Výstavu realizuje: Elegant spolek

 

 

Podrobnosti

Zahájení:
22. září, 8:00
Ukončení:
30. října, 17:00
Rubrika Akce:
Webová stránka:
www.elegantspolek.cz

Místo konání

zámek Paskov

Pořadatel

Elegant spolek