Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

7. Do sedel – Mezi prajzskou a císařskou stranou

20. 8. 2022, 11:00 - 14:00

Naša oma maju kolo…

…aneb mezi literaturou a zámky.

Vyjížďka je součástí akce Elegant Silesia v Kravařích. Může se jí zúčastnit každý, není podmínkou historické kolo.

Průvodcem vyjížďky bude historik, kronikář, spisovatel, kurátor našich výstav a vášnivý velocipedista Petr Lexa Přendík.

Start: 11 hod. před hlavním vstupem do Kravařského zámku

Trasa: Kravaře – Štěpánkovice – Bolatice – Dolní Benešov – Háj ve Slezsku – Štítina – Kravaře

Délka trasy: 30 km – delší trasa s převýšením (180 m) vhodná pro mírně zdatnější cyklisty

Vstupné: dobrovolné

V ceně pitný režim, servis, vstupy do památek, brožura.

Komentovaná cyklovyjížďka představí prostředí tzv. prajzské a císařské strany, které byly po roce 1742 rozděleny mezi Rakousko a Prusko, aby se v roce 1920 spojily v Československé republice. Naše trasa povede z Kravař přes Štěpánkovice, Bolatice, Dolní Benešov, Háj ve Slezsku, Mokré Lazce, Lhotu u Opavy a Štítinu zpět do Kravař. Při vyjížďce budeme sledovat nejen příběhy obou břehů řeky Opavy, ale též historii zdejších četných zámků. Vyjížďka bude protkána také literárními okénky, kde si přiblížíme hájeckého rodáka Vladislava Vančuru, slezskou „Boženu Němcovou“ – spisovatelku Ludmilu Hořkou a nezapomeneme zmínit ani příběh mecenášky, literátky, hraběnky Marie Stonawské, která ze svého zámku v Ostravě-Třebovicích podnikala výlety právě do zdejšího kraje. Součástí vyjížďky budou také ukázky z humorných děl současné literátky Jany Schlossarkové, která svá díla píše v úsměvném prajzském nářečí.

Mapa:

Registrace u infostánku Elegant Silesia – zde si před vyjížďkou vyzvedněte registrační pásku účastníka komentované vyjížďky Do sedel, pro vstupy do památek.

Doprovodný program: vstupy do památek, bohatý doprovodný program v rámci vyjížďky. Součástí akce je Retro Silesia – Mezinárodní sraz velocipedistů, Elegant Silesia – 3. ročník Mistrovství ČR na historických závodních kolech, Swing piknik s bohatým programem v areálu Kravařského zámku.

PŘIHLÁŠENÍ NA VYJÍŽĎKU

Děkujeme za vaši včasnou rezervaci. Záleží nám na vaši bezpečnosti po trase i komfortu. Díky vaší včasné rezervaci bude pro vás zajištěn potřebný servis po trase vyjížďky.

V případě špatného počasí nebo jiných nepříznivých okolností budeme přihlášené účastníky informovat emailem. Trasy vyjížděk jsou vybírány tak, aby vyhovovaly pokud možno všem věkovým kategoriím. Náročnost udávaná u jednotlivých vyjížděk je pouze orientační, u dětí doporučujeme, aby rodiče posoudili vhodnost trasy pro své děti podle jejich schopností.

Projekt se koná s finanční podporou Ostravské komunikace, a. s.

PARTNEŘI PROJEKTU

 

 

 

 

 

 Podporujeme městská kola a zdravý životní styl…

Podrobnosti

Datum:
20. 8. 2022
Čas:
11:00 - 14:00
Rubriky Akce:
,

Místo konání

Zámek Kravaře
Alejni 24
Kravaře, Moravskoslezský 747 21 Česká republika
+ Google Mapa
Webová stránka:
www.elegantspolek.cz

Pořadatel

Kulturně sportovní spolek Elegant
Telefon:
+420 606 779 628
E-mail:
kancelar@elegantspolek.cz
Webová stránka:
www.elegantspolek.cz